Endüstriyel Balata

Endüstriyel Balata

Endüstriyel Balata Nedir?

Endüstriyel balata geniş anlamda sürtünme materyalleri diyebileceğimiz bir ailenin alt koludur. Balataları frenleme, yavaşlatma ve durdurma görevleriyle düşünmeye alışığız. Ancak makine balatası çeşitli sistemlerde kavrama balatası olarak da işlev görür. Endüstriyel balata üzerine farklı tasniflemelere gidilebilir.

Endüstriyel balata ile pek çok farklı sektörde aşağıdaki şekillerle karşılaşabiliyoruz: Eksantrik pres balatası, haddehane balatası, soğuk makas balatası, vinç balata, yağlı kavrama balata, yağlı balata, el fren balatası, pnömatik fren balatası, eldro fren balatası, maden balatası, emniyet fren balatası, santral balatası, dişlisiz asansör balatası, kuyu vinç balatası, generatör balatası, tekstil balatası, crane balata, kreyn balata, endüstriyel balata, yaw fren balatası, rotor fren balata, kalmar balata, ırgat balatası, kasnak dönüş balatası, vinç balata.

Asbestli balata ların yasaklanmasından bu tarafa kalite problemi yaşayan endüstriyel balata sektörüne ithal ürünler ile hizmet veriyoruz. Bu sayede alıcılarımızı beklenmeyen duruşlardan ve iş kazalarından koruyor MTBF sürelerini uzatıyoruz. 

Endüstriyel balata sektöründe farklı sistemler farklı özellikler sağlayan balatalara ihtiyaç duyabilir. Atlas Fren olarak endüstriyel balata kullanan müşterilerimizin zorlu şartlarda çalışan fren ve kavramaları için farklı karakteristik özellikte ürünler tedarik ediyoruz. Makina balataları konusunda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.atlasfren.com/makine-balatasi/

Dinamik Endüstriyel Balata

Eksantrik pres örneğinde, motordan alınan dairesel hareket kayış kasnak sistemleri ile kavramaya gelir. Pedala basıldığında, hava tahriki ile kavrama balataları kavrama diskine yapışır ve diskle birlikte dönmeye başlar. Bu sayede dairesel hareket eksantrik mile iletilmiş olur. Eksantrik mil sayesinde dairesel hareket doğrusal harekete dönüştürülür. İş elemanı olan koç alt ölü noktaya kadar hareketini yaptıktan sonra tekrar üst ölü noktadaki yerini alır.

Eksantrik pres balataları ve yaşanan balata problemleri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak için aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Eksantrik pres balatası

http://www.aysarmakina.com/pres-makinalari/

Kavrama balatası sistem içerisinde fren balatasının tam tersi bir görev görse de muhteviyatında bir değişiklik zorunlu değildir. Diğer taraftan bu, balataların aynı derecede zorlandığı anlamına da gelmez. Eksantrik pres örneğinden devam edecek olursak özellikle dur/kalk şeklinde çalışan ağır tonajlı preslerde fren balatasının daha çabuk aşındığını daha çok zorlandığını görüyoruz.

Statik Endüstriyel Balatalar

Makine balatası bazı sistemlerde kavrama veya durdurma görevinin dışında bir görev de üstlenir. Örneğin yeni nesil asansör motorlarında balata sadece duran sistemi kilitlemeye yarar. Buna benzer örnekler gemi ırgat balatalarında, raylı sistem balatalarında, iş makinelerinin el fren balatalarında ve aslında genel olarak emniyet frenlerinin tamamında görülür. Bu tip frenlerde balatadan beklenenler yüksek sürtünme katsayısı, sıcaklığa karşı mukavemet, uzun ömür, sessiz çalışma olarak sıralanabilir.

Endüstriyel balatanın asbest yasağından önce ciddi bir kullanım alanı da izolasyon plakası, izolasyon balatası alanıdır. Sıcaklık üreten makinelerin önemli parçalarının hasar görmemesi için sıcaklığa bariyer olarak izolasyon plakaları (izolasyon balataları) kullanılmıştır. Asbestin içerik olarak kullanılmasının yasaklanmasından bu yana plaka balatalar bu işlevinden uzaklaşmış görünse de, endüstriyel balatalar için temel gerekirliklerden biri de sıcaklığa karşı mukavemettir. Organik balatalar 350°C’ye kadar, metalik balatalar 500°C’ye kadar, bazı özel seramik balatalar ise 800°C ye kadar çalışabilmektedir.

Balatalar için önemli bir özellik sürtünme katsayısıdır. Bazı sistemlerde statik sürtünme katsayısı önemli iken, bazı sistemlerde dinamik sürtünme katsayısı önemlidir. Bu endüstriyel balatanın nasıl çalıştığı ile alakalıdır.

Eğer demir&çelik sektörü için, haddehane balatası, makas balatası, eldro fren balatası, vinç balatası arıyorsanız aşağıdaki bağlantıdan haddehane balataları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

https://www.atlasfren.com/haddehane-balatalari/