Enerji Santral Balataları (Rüzgar-Hidroelektrik)

Enerji Santral Balataları (Rüzgar-Hidroelektrik)

Santral Balataları

Rüzgar hidroelektrik santral balataları önemli sistem parçalarıdır. Metalik balata, organik balata, kompozit balata olmak üzere farklı içeriklerde generator balataları (jeneratör balataları) üretilmektedir.

Generator fren balatalarının yüksek sıcaklıklara dayanıklı, ATEX sertifikalı (parlama yapmayan), düşük tozlaşma özelliğine sahip, metal içermeyen özelliklere sahip olması istenebilir.

Enerji santralleri yüksek yatırım maliyetli, yüksek duruş maliyetli tesislerdir. Bu bilinçle, Türkiye’deki enerji santrallerinde kullanılmak üzere en ileri teknoloji ürünleri alıcılarımızın kullanımına sunuyoruz.

Rüzgar Enerji Santralleri

Rüzgar enerji santrallerinde rotor frenleri, rotor fren balatası (rotor brake) kullanır. Rüzgar hızının istenilen limitlerin üstünde olduğu veya acil bir sebeple duruş istenen zamanlarda rotor balatası aktif edilerek türbin durdurulur. Rotor fren balataları çalışması esnasında yüksek sıcaklıklara maruz kalır. Bu sıcaklıklar altında sürtünme özelliğini kaybetmemesi için, sıcaklığa dayanıklı ürünlerin seçilmesi gereklidir. Rotor balatası kadar, uzun vadede rotor diskleri de frenleme etkisiyle bozulacaktır. Otomotivde fren diskinin belirli periyotlarda değiştiği gibi rotor diskinin de belirli periyotlarda kontrolü ve değişimi gereklidir.

Yeni nesil rüzgar santrallerinde, rüzgarın geliş yönüne göre nacelin yönünü ayarlayan ve o istikamette sabit tutan yaw sistemleri mevcuttur. Bu sistemlerde, türbini istenilen konumda tutan yaw brake, yaw fren sistemleridir. Yaw fren sistemleri bir dişlinin üzerinde farklı noktalardan karşılıklı baskı yapan yaw fren balataları (yaw brake pads) sayesinde çalışır. Rotor balataları ile hareketli bir iş elemanı durdurulmaya çalışılırken, yaw frenlerinde ( yaw balataları) duran parçanın kilitli noktada kalması önemlidir.

Bir rüzgar santralindeki rotor fren ve yaw fren balatalarının özellikleri yukarıda görüldüğü gibi farklıdır. Atlas Fren olarak bu konuda dünyanın önde gelen OE üreticileri ile çalışmaktayız.

Hidroelektrik Santral Balataları

HES balataları, generatör fren balatası olarak da anılmaktadır. Mıknatıslanma yapmayan balata, metal içermeyen balata olarak talep edilir. Santral manyetik etki ürettiği için balatanın içindeki metal tozlar santralin komponentlerine yapışır ve bunları temizlemek için santrali dönem dönem durdurmak gerekebilir. Bu istenilen bir durum değildir. Generatör balatası ( jeneratör balatası) aynı zamanda yüksek sıcaklıklara dayanabilmeli, aşınma oranı düşük olmalıdır.

Farklı sektörlerde yaptığımız endüstriyel balataları görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.atlasfren.com/foto-galeri/