Endüstriyel Balatalar

Endüstriyel Balatalar

Endüstriyel balatalar geniş anlamda sürtünme materyalleri diyebileceğimiz bir ailenin alt koludur. Balataları frenleme, yavaşlatma ve durdurma görevleriyle düşünmeye alışığız. Ancak makine balatası çeşitli sistemlerde kavrama balatası olarak da işlev görür. Endüstriyel balatalar üzerine farklı tasniflemelere gidilebilir.

Dinamik Endüstriyel Balatalar

Eksantrik pres örneğinde, motordan alınan dairesel hareket kayış kasnak sistemleri ile kavramaya gelir. Pedala basıldığında, hava tahriki ile kavrama balataları kavrama diskine yapışır ve diskle birlikte dönmeye başlar. Bu sayede dairesel hareket eksantrik mile iletilmiş olur. Eksantrik mil sayesinde dairesel hareket doğrusal harekete dönüştürülür. İş elemanı olan koç alt ölü noktaya kadar hareketini yaptıktan sonra tekrar üst ölü noktadaki yerini alır.

Eksantrik pres balataları ve yaşanan balata problemleri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak için aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eksantrik pres balatası

Kavrama balatası sistem içerisinde fren balatasının tam tersi bir görev görse de muhteviyatında bir değişiklik zorunlu değildir. Diğer taraftan bu, balataların aynı derecede zorlandığı anlamına da gelmez. Eksantrik pres örneğinden devam edecek olursak özellikle dur/kalk şeklinde çalışan ağır tonajlı preslerde fren balatasının daha çabuk aşındığını daha çok zorlandığını görüyoruz.

Statik Balatalar

Makine balatası bazı sistemlerde kavrama veya durdurma görevinin dışında bir görev de üstlenir. Örneğin yeni nesil asansör motorlarında balata sadece duran sistemi kilitlemeye yarar. Buna benzer örnekler gemi ırgat balatalarında, raylı sistem balatalarında, iş makinelerinin el fren balatalarında ve aslında genel olarak emniyet frenlerinin tamamında görülür. Bu tip frenlerde balatadan beklenenler yüksek sürtünme katsayısı, sıcaklığa karşı mukavemet, uzun ömür, sessiz çalışma olarak sıralanabilir.

Balataların asbest yasağından önce ciddi bir kullanım alanı da izolasyon plakası, izolasyon balatası alanıdır. Sıcaklık üreten makinelerin önemli parçalarının hasar görmemesi için sıcaklığa bariyer olarak izolasyon plakaları (izolasyon balataları) kullanılmıştır. Asbestin içerik olarak kullanılmasının yasaklanmasından bu yana plaka balatalar bu işlevinden uzaklaşmış görünse de, endüstriyel balatalar için temel gerekirliklerden biri de sıcaklığa karşı mukavemettir. Organik balatalar 350°C’ye kadar, metalik balatalar 500°C’ye kadar, bazı özel seramik balatalar ise 800°C ye kadar çalışabilmektedir.

Balatalar için önemli bir özellik sürtünme katsayısıdır. Bazı sistemlerde statik sürtünme katsayısı önemli iken, bazı sistemlerde dinamik sürtünme katsayısı önemlidir. Bu endüstriyel balatanın nasıl çalıştığı ile alakalıdır.